NEGenWeb Project
Resource Center
On-Line Library
1966 Blue Book

Bar

532

NEBRASKA BLUE BOOK

COUNTY OFFICERS, 1967-1969

JUDGE

Date of

County

County Seat

Organization

County Judge

Adams

Hastings

1871

Harry Haverly

Antelope

Neligh

1871

Royal V. Sheets

Arthur

Arthur

1888

Joseph F. Sibal

Banner

Harrisburg

1888

Walter C. Shafto

Blaine

Brewster

1885

Theodore R. Wirz

Boone

Albion

1875

Lena A. Donahue

Box Butte

Alliance

1886

Samuel L. O'Brien

Boyd

Butte

1891

Earl Orr

Brown

Ainsworth

1883

Kenneth E. Myers

Buffalo

Kearney

1870

Harvey M. Wilson

Burt

Tekamah

1854

Mrs. Mary Moore

Butler

David City

1868

Joseph C. Hranac

Cass

Plattsmouth

1868

Raymond J. Case

Cedar

Hartington

1857

Bernard Burton

Chase

lmperial

1886

S. C. Cross

Cherry

Valentine

1877

C. H. Elliott

Cheyenne

Sidney

1870

Sydney G. Finch

Clay

Clay Center

1871

Edward A. Hoppens

Colfax

Schuyler

1869

Joe R. Broz

Cuming

West Point

1855

Joseph F. Hunker

Custer

Broken Bow

1877

C. A. Mattson

Dakota

Dakota City

1855

Vacancy

Dawes

Chadron

1885

Robert J. Zeman

Dawson

Lexington

1871

George W. Bigelow

Deuel

Chappell

1888

Kenneth Samuels

Dixon

Ponca

1888

Dean H. Ehle

Dodge

Fremont

1854

Richard C. Morehouse

Douglas.

Omaha

1854

Robert R. Troyer

Dundy

Benkelman

1873

Robert I. Andrews

Fillmore

Geneva

1871

Ray L. Cellars

Franklin

Franklin

1871

John J. Jones

Frontier

Stockville

1872

Floyd A. Hecht

Furnas

Beaver City

1873

Lester E. Payne

Bar

COUNTY OFFICERS

533

COUNTY OFFICERS, 1967-1969

JUDGE-Continued

Date of

County

County Seat

Organization

County Judge

Gage

Beatrice

1857

Dennis A. Winkle

Garden

Oshkosh

1910

Paul D. Temple

Garfield

Burwell

1884

Dermot Erington

Gosper

Elwood

1873

Ray W. Major

Grant

Hyannis

1877

Gerald Kaschube

Greeley

Greeley

1872

Anthony J. Scott

Hall

Grand Island

1859

Edward E. Dixon

Hamilton

Aurora

1870

Kermit S. Swanson

Harlan

Alma

1871

Harry Forbes

Hayes

Hayes Center

1877

Chester J. Bodeman

Hitchcock

Trenton

1873

Verle A. Carlson

Holt

O'Neill

1876

Frank Cronk

Hooker

Mullen

1889

Chester R. Johnson

Howard

St. Paul.

1871

Aden A. Gibson

Jefferson

Fairbury

1871

William J. Panec

Johnson

Tecumseh

1856

Wm. J. Schepman

Kearney

Minden

1860

Margaret M. Carney

Keith

Ogallala

1873

Robert K. Scott

Keya Paha

Springview

1884

Cecil Williams

Kimball

Kimball

1888

James L. Bourret

Knox

Center

1857

Ora J. Ballard

Lancaster

Lincoln

1859

Ralph Slocum

Lincoln

North Platte

1860

Sam S. Diedrichs

Logan

Stapleton

1885

William L. Dudley

Loup

Taylor

1883

Florence Beals

McPherson

Tryon

1887

John R. Cotton

Madison

Madison

1867

R. Bruce Henning

Merrick

Central City-

1858

Harold Parker

Morrill

Bridgeport

1909

K. F. Williams

Nance

Fullerton

1879

Donald M. Leininger

Nemaha

Auburn

1854

Fred A. Rothert

Nuckolls

Nelson

187l

Lee Wall

Otoe

Nebraska City

1855

George H. Stanley

Pawnee

Pawnee City

1857

Nelson R. Jansen, Sr.

Bar

534

NEBRASKA BLUE BOOK

COUNTY OFFICERS, 1967-1969

JUDGE-Concluded

Date of

County

County Seat

Organization

County Judge

Perkins

Grant

1887

T. H. Bechtel

Phelps

Holdrege

1873

G. Vern Thorell

Pierce

.Pierce

1856

Mary J. Leamy

Platte

Columbus

1855

William A. Goetz

Polk

Osceola

1870

Eldon R. Johnson

Red Willow

McCook

1873

Wendell P. Cheney

Richardson

Falls City..

1854

Albert Maust

Rock

Bassett

1888

Harold Dover

Saline

Wilber

1867

Eugene C. Zajicek

Sarpy

Papillion

1857

Orville Entenman

Saunders

Wahoo

1867

Myrl D. Edstrom

Scotts Bluff

Gering

1888

Richard S. Wiles

Seward

Seward

1865

Fred H. Bruns, Jr.

Sheridan

Rushville

1885

Wendall Hills

Sherman

Loup City

1873

P. J. Kowalski

Sioux

Harrison

1877

Charles N. Umphenour

Stanton

Stanton

1867

Donald W. Matheson

Thayer

Hebron

1871

Robert L. Stutz

Thomas

Thedford

1867

Edmund L. Reynolds

Thurston

Pender

1889

Charles E. Boughn

Valley

Ord

1873

Rollin R. Dye

Washington

Blair

1854

H. J. Madsen, Sr.

Wayne

Wayne

1870

David J. Hamer

Webster

Red Cloud

1871

William A. Letson

Wheeler

Bartlett

1877

Arnold E. Menuey

York

York

1870

Hermann Glock

Bar

COUNTY OFFICERS

535

COUNTY OFFICERS, 1967-1969

CLERK, ASSESSOR, REGISTER OF DEEDS

County

Clerk

Assessor

Register of Deed

Adams

Emma Berg (R)

Roscoe E. Story (R)

L. John Meredith (R)

Antelope

Lillie Fallesen (R)

Reuben J. Lewis (R)

Arthur

W. H. Doris (R)

Banner

Robert W. Downer (R)

Blaine

George E. Day (D)

Boone

O.G. Sherrill (D)

Rudolph Brandt (R)

Box Butte

Mrs. Eunice Rhein (R)

Darwin Armen (R)

BoycL

Betty J. Hoffman (R)

Lee Mathre (D)

Brown

Marilyn A. Calver (R)

Carleton Pettijohn, Jr. (R)

Buffalo

Bonnie Applegate (R)

Cecil G. Wright (R)

Sam Spahr (D)

Burt

A. Dale French (R)

Lawrence A. Guill (D)

Butler

D. E. Struebing (D)

Charles F. Vasina (R)

Cass

W. J. B. McDonald (R)

Clara Olson (R)

Betty Philpot (R)

Cedar

Edward S. Stevens (D)

Deward Erickson (R)

Chase

LeRoy Mather (D)

Homer Browning (R)

Cherry

George V. Riggle (R)

Doris O'Keefe (D)

Cheyenne

Ralph Englert (D)

Ed Swanson (D)

Clay

LoRee Oakley (R)

Loren Hill (R)

Colfax

James E. Kramar (R)

Chester Guidinger (R)

Cuming

Wilmer L. Bettenhausen (R)

Harley H. Stigge (R)

Custer

Irene M. James (R)

Floyd S. Johnson (R)

C. S. Griffith (R)

Dakota

Victor N. Hansen (R)

Joy K. Nixon (R)

Dawes

Roselyn Mackey (R)

James T. Moody (R)

Dawson

Opal Magnuson (R)

Mark E. Mallett (R)

Doris Barta (D)

Deuel

Claudia M. Vogt (R)

Harold Dethlefsen (R)

Dixon

Charm V. Stanley (R)

Virgil Putman (R)

Dodge

Irene Kibbee (R)

Russell K. Pierce (R)

Kitty A. Roush (R)

Douglas.

Walter X. Spcllman (D)

Joseph C. Stolinski (R)

Thomas J. O'Connor (D)

Dundy

John E. Martin (R)

Jesse E. Denny (R)

Fillmore

Willard H. Foster (R)

Elsie Reinsch (D)

Franklin

Erma L. Jelken (D)

Tyron R. Johnson (D)

Frontier

Louis M. Hovey (R)

Donald J. Nickerson (R)

Furnas

Nellie Wentling (R)

Ruby R. Hays (D)

Gage

Calvin H. Gullion (R)

F. Lloyd Jones (R)

Donald F. Hawley (R)

Garden.

John J. McCord (R)

Roy M. Hartman (R)

Garfield

Edward F. Sime (R)

W. D. Johnson (R)

Gosper

Vinae V. Robb (R)

George W. Sweeley (D)

Grant

J. H. Lotspeich (R)

Greeley

Sandra L. Albin (D)

Jack L. Nowak (D)

Hall

Walter H. Loescher (R)

Charles Tillman (R)

Rose Ann Jacobsen (D)

Hamilton

Edwin R. Wall (R)

Glen A. Troyer (R)

Harlan

lya M. Husband (R)

Allen W. Parker (R)

Hayes

Dane Vinson (D)

Hitchcock

D. Reynolds (R)

Harold E. Steinke (R)

Holt

Kenneth Waring (R)

Allen H. Walters (R)

Hooker

Walter L. Wadlow (D)

Howard

Lucile Reynolds (D)

Rudolph Bebernes (R)

Jefferson

Mary E. Schmal (D)

Raymond Schmidt (R)

Johnson_

Wayne C. McCoy (R)

Richard D. Mahoney (D)


     Where no name is given, the county clerk serves as assessor or register of deeds.

Bar

536

NEBRASKA BLUE BOOK

COUNTY OFFICERS, 1967-1969-Continued

CLERK, ASSESSOR, REGISTER OF DEEDS-Concluded

County

Clerk

Assessor

Register of Deeds

Kearney

Adrian M. Maxon (D)

Carroll L. Weedlun (R)

Keith

Lysle A. Barnt (R)

John Nelson (D)

Keya Paha

W. J. Rowan (R)

Kimball

Ervin Frohm (R)

Mrs. Ida H. Bradt (D)

Knox

Wm. N. Iseman, Jr. (R)

Wesley Mach (D)

Lancaster

Carl S. Hartman (D)

Fritz Meyer (R)

Kenneth L. Ferguson (R)

Lincoln

C. Drost, Jr. (D)

F. F. Schricker (R)

Clara Duke (D)

Logan

R. K. Haskell (R)

Loup

Mrs. H. R. Tonack (R)

McPherson

George R. Daly (R)

Madison

David DeCamp (R)

Mrs. Elberta White

Eudora Trine (R)

Merrick

Floyd M. Gorgen (R)

Mrs. Ruth Tyler (D)

Morrill

E. C. Crook (R)

Evelyn M. Sharp (D)

Nance

Marvin McAfee (D)

John C. Jarecke (D)

Nemaha

Lester F. Mannschreck (D)

Claude E. Matthews (R)

Nuckolls

Nora Wehrman (R)

Lawrence Jensby (D)

Otoe

1

Howard Zimmers (R)

Helen Morton (D)

Pawnee

Kenneth A. Bowman (R)

Alice Bebensee*

Perkins

Harry Shalla (D)

O. H. Ross (R)

Phelps

Doris Thorell (R)

Violet C. Hackman (R)

Pierce

Wanda Kolterman (D)

Leo A. Synovec (D)

Platte-

Carl H. Hoge (R)

Raymond Hauser (R)

Katherine Byrnes (D)

Polk

Dale Frizzell (D)

Roy E. Horst (R)

Red Willow

Freda Olson (R)

L. E. Nokes (R)

Richardson

Lena Mae Von Seggern (R)

Virgil Vohl (R)

Rock.

Mildred Hasch (R)

Morris Brinckerhoff (R)

Saline

Joseph J. Ripa (R)

Adolph Slama, Jr. (R)

Sarpy

Esther Ruff (D)

Joseph G. Strawn (D)

Aloise Denker (R)

Saunders

Charles J. Egr (R)

Ray Hoy (D)

Ned A. Swanson (R)

Scotts Bluff

Melvin L. Maxwell (R)

Marjorie H. Kleist (D)

Mary Jo Ellis (D)

Seward

Victor D. Hildebrand (R)

Leslie Nelson (D)

Sheridan

Rita M. Huigens (D)

Jacqueline H. Haslow (R)

Sherman

Murl Badura (D)

Janice Robertson (R)

Sioux

Alvin Publow (R)

Stanton

Marie Spano (D)

Chris P. Roth (D)

Thayer

Lefa M. Sulz (R)

Wm. E. Bouchard (R)

Thomas

Fred Arnholt (R)

Thurston

Vera Hansen (R)

H. K. Hancock (R)

Valley

Thelma M. Dulitz (R)

Frank Mottl (R)

Washington

Lucille K. Poulson (R)

Lloyd Mencke (D)

Wayne

Norris F. Weible (R)

Henry Arp (R)

Webster

Mabel M. Doyle (D)

Kurt C. Knehans (R)

Wheeler

Katherine Berney (D)

York

Barbara J. Barth (R)

Melvin Reetz (R)


     Where no name is given, the county clerk serves as assessor or register of deeds.
     * By petition.
     1 To be appointed.

Bar

Prior page
TOC
Image
Next page
© 2004 for the NEGenWeb Project by Pam Rietsch, Ted & Carole Miller